ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստին մասնակցելու նպատակով Բիշքեկում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 19-ին հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Մաժիլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինի հետ:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ Արարատ Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր է նոր լիցք հաղորդել հայ-ղազախական միջխորհրդարանական համագործակցությանը:
Ազգային ժողովի նախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ երկու երկրների միջեւ հետեւողականորեն զարգանում է քաղաքական երկխոսությունը, ակտիվանում են միջպետական շփումները:
Կողմերն արձանագրել են ակտիվ փոխգործակցության պատրաստակամությունը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում եւ շեշտել փոխադարձ շահագրգռվածությունը երկկողմ տնտեսական համագործակցության հետագա արդյունավետ զարգացման հարցում:
Ըստ Արարատ Միրզոյանի՝ խորհրդարանական բաղադրիչն իր ուրույն դերն ունի հայ-ղազախական հարաբերություններում՝ նշանավորելով միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի դերը: Այս առումով օրենսդիր մարմնի ղեկավարը գոհունակությամբ նշել է, որ մոտ օրերս Նուր-Սուլթանում կկայանա Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբերի անդրանիկ նիստը:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը մեծապես կարեւորել է նաեւ համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում:
Ղազախստանի խորհրդարանի Մաժիլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինը, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
Երկուստեք բարձր է գնահատվել Ղազախստանի հայ համայնքի դերը երկրի քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ հասարակական կյանքում: Մաժիլիսի նախագահը ներկայացրել է իր պատվիրակության կազմում ընդգրկված հայազգի պատգամավոր Նարինե Միքայելյանին, ով Մաժիլիսի օրենսդրության եւ դատաիրավական ռեֆորմների հանձնաժողովի անդամ է: Շեշտվել է, որ Ղազախստանի 11 քաղաքներում գործում են հայերի մշակութային միություններ:
Նուրլան Նիգմատուլինը շնորհակալություն է հայտնել այս տարվա սեպտեմբերի 24-25-ին Նուր-Սուլթանում կայանալիք Եվրասիական երկրների խոսնակների համաժողովին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար: Ի պատասխան Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը մեծապես կարեւորում է այդ հարթակը եւ տեղեկացրել, որ հայկական կողմն առաջարկելու է հաջորդ նիստն անցկացնել Երեւանում:
Նուրլան Նիգմատուլինը հրավիրել է Արարատ Միրզոյանին պաշտոնական այց կատարել Ղազախստան՝ երկխոսությունը շարունակելու նպատակով:
Հանդիպման ավարտին Մաժիլիսի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Արարատ Միրզոյանին 2019թ. հունիսի 9-ին միջխորհրդարանական կազմակերպությունների դիտորդական առաքելությունների կազմում ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ ընդգրկելու համար:

Speaker of RA National Assembly Ararat Mirzoyan Meets with Speaker of Mazhilis of Parliament of Kazakhstan Nurlan Nigmatulin
On May 19, the Speaker of the National Assembly being in Bishkek to take part in the visiting sitting of the CSTO Parliamentary Assembly Council met with the Speaker of Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan Nurlan Nigmatulin.
Welcoming his colleague Ararat Mirzoyan has expressed conviction that with joint efforts it is possible to give new impetus to the Armenian-Kazakh inter-parliamentary cooperation.
The Speaker of the National Assembly has noted with satisfaction that the political dialogue consistently develops between the two countries and the inter-state contacts activate.
The sides recorded the readiness of active cooperation within the frameworks of the Eurasian Economic Union and stressed the mutual interest in the further effective development of bilateral economic cooperation.
According to Ararat Mirzoyan, the parliamentary component has its special role in the Armenian-Kazakh relations, marking the role of the Inter-parliamentary Friendship Groups. In this aspect the Head of the legislative body has stated with satisfaction that in the near future the first sitting of the Parliamentary Friendship Groups of Armenia and Kazakhstan of will be held in Nur-Sultan.
The NA Speaker Ararat Mirzoyan also greatly highlighted the cooperation in the international parliamentary organizations.
The NA Speaker Ararat Mirzoyan also greatly emphasized the cooperation in the international parliamentary organizations. The Speaker of the Kazakh Parliament Nurlan Nigmatulin, congratulating Ararat Mirzoyan on being elected in the office of the Speaker of the National Assembly, expressed readiness to promote the development of bilateral relations.
Both sides highly assessed the role of the Armenian community of Kazakhstan in the political, economic, cultural and public life. The Speaker of the Mazhilis has presented the deputy of Armenian origin Narine Mikayelyan, included in his delegation, who is a member of the Committee on Legislation and Judicial and Legal Reform. It has been stressed that the Armenians’ Cultural Unions function in 11 cities of Kazakhstan.
Nurlan Nigmatulin thanked Ararat Mirzoyan for accepting the invitation to take part in the Conference of the Eurasian Countries’ Speakers to be held in Nur-Sultan on September 24-25 of this year. In response, Ararat Mirzoyan has underlined that the RA National Assembly greatly highlights that platform and has informed that the Armenian side will propose to hold the next sitting in Yerevan.
Nurlan Nigmatulin invited Ararat Mirzoyan to pay an official visit to Kazakhstan for continuing the dialogue.
At the end of the meeting the Speaker of the Mazhilis expressed his gratitude to Ararat Mirzoyan for including the RA NA deputies in the Observation Missions of the Inter-Parliamentary Organizations on 9 June 2019.